Nina
Dátum
Značky
Značky:,

Moju športovú kariéru odštartovala gymnastika keď som mala len 4 roky. Práve tá ma naučila tvrdej drine a priviedla ma k základným stravovacím návykom. Po mnohých medzinárodných súťažiach a získanom titule Majsterky Slovenska som s ňou v dvanástich skončila. O rok na to som skúšala rôzne iné športy, napríklad aj fitness, ale nič ma nevedelo tak nadchnúť, aby ma to držalo dlhšie. Neskôr som za Trnava Panthers hrávala softball, kde sa mi podarilo dostať aj do slovenskej reprezentácie, vtedy v katégórii kadetiek. Na môj najväčší turnaj v Prahe sa pamätám akoby to bolo včera.

Popri softballe tom som sa zoznámila s (neskôr mojim) trénerom Radom Erentom, ktorý mi ukázal, čo je Crossfit. Chodievala som s maminou na skupinové tréningy, neskôr však vo mne Rado uvidel potenciál, a práve vtedy som prešla na indivudálne tréningy, kde sa mi venoval naplno. Keďže som ku CrossFitu prešla z gymnastiky, cviky na hrazde či na rukách mi nerobili problém. Horšie to však bolo so silou. Keď som skončila s gymnastikou mala som len okolo 35 kíl, čo bolo neskutočne málo. Chýbala mi sila a technika pri cvikoch s činkami. Vtedy sme sa rozhodli požiadať o pomoc odborníkov – Viktora Bielika, neskôr Miška Páleníka, ktorí mi pomohli nastaviť stravu tak, aby som pomaly a kvalitne vedela pribrať. Navštívili sme aj Ruda Lukáča, vzpieračského reprezentačného trénera mužov, ktorý mi pomohol vylepšiť techniku na činke. Vďaka nemu som sa neskôr dostala do vzpieračskej reprezentácie žien pod vedením pána trénera Milana Kováča.

Profesionálna príprava s pomocou tých najlepších odborníkov ma pripravila na prvú crossfitovú súťaž v Nových Zámkoch, ktorú som ako 13 ročná vyhrala. Bola mojim odrazovým mostíkom. Potom sa to rozbehlo aj s medzinárodnými súťažiami, medzi ktoré patrí aj moja prvá, v Írsku. Po získaní prvého miesta som si povedala, prečo neskúsiť CrossFit Open, čo je prvé kvalifikačné kolo svetovej súťaže CrosFit Games v USA. Môj prvý Open, v roku 2017, dopadol nad naše očakávania. V mojej kategórii som sa umiestnila na prvom mieste v Európe, a na 5. mieste celosvetovo, čo mi ako prvej Slovenke v histórii zaručilo miesto na legendárnych CrossFit Games v Madison. Rovnako aj v roku 2018. Oba roky som sa na Games udržala v top 7 svetovo najlepších dievčat.

Keďže vzpieranie a silové prvky sú súčasťou CrossFitu, začala som sa mu venovať viac. Pravdupovediac, bolo pre mňa opäť niečo iné a nové, a ja milujem zmeny. Plus, vzpieranie je predsalen olympíjskym športom. Celkom vtipným príbehom sú moje prvé Majstrovstvá Európy v Kosove, ktoré boli zároveň mojou prvou súťažou vo vzpieraní vôbec, takže si asi viete predstaviť ako to vyzeralo. Stres, drastické chudnutie do váhovej kategórie a ja, absolútne nič netušiaca Nina, ktorá po vystúpení na súťažné pódium nevedela, či už tú činku zo zeme môže dvihnúť, alebo nie 🙂 Aj napriek tomuto zaujimavému úvodu do sveta vzpierania som sa nenechala odradiť. Dnes už mám za sebou 3 Majstrovstvá Európy a aj Majstrovstvá sveta, kde som skončila 11.